اخبار > پی نوشت خدمتپی نوشت خدمت

 

( یادداشت های ماهیانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان) 

 

یادداشت شماره سه ، خردادماه 1397

 


 

با نام و یاد خدا

 


 

با سلام و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان از اینکه فرصتی حاصل شد تا در پایان خردادماه نیز به عنوان سخنگوی جمع کثیری از تلاشگران عرصه بهداشت و درمان استان دلنوشته ای از جنس خدمت به نگارش درآید بسیار مشعوفم.

 

همانگونه که در گزارشات قبلی نیز اعلام گردید یکی از مهمترین رویکردهای نظام سلامت کشور حرکت در مسیر بهره وری و در عین حال بهبود کیفیّت خدمات است. بدون تردید، شرایط ویژه اقتصادی کشور روز به روز ضرورت این امر را تشدید می نماید و همه ما چه در جایگاه مدیر، چه در جایگاه کادر درمانی و چه در جایگاه بیمار لازم است با درک صحیح و دقیق از واقعیت ها و با حداکثر مسئولیت پذیری اجتماعی، نسبت به مشارکت در این برنامه ها اقدام نمائیم. دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز با توجه به واقعیت های استان و ظرفیت های علمی و تخصصی موجود در مراکز درمانی در این مسیر گام های بلندی را برداشته است و متعهد است تا در راستای صیانت از منابع ملّی نسبت به کاهش هزینه های غیر ضروری سال 1397 به میزان حداقل 10 درصد در مقایسه با بودجه سال گذشته اقدام نماید. در همین راستا راهکارهای متعددی در جلسات پنجم و ششم ستاد دانشگاهی تحول نظام سلامت مطرح و پس از بررسی های کارشناسی بیش از 30 پیشنهاد عملیاتی به بیمارستان های تابعه ابلاغ گردید. از آنجا که این طرح ها و پیشنهادات بر اساس واقعیت های عینی مطرح شده بود، برخی از این پیشنهادات در جلسات تحول نظام سلامت که با حضور دانشگاه های عضو منطقه 8 آمایشی کشور تشکیل شد نیز مورد توجه و تصویب قرار گرفت.

 

ابلاغ دستورالعمل های بالینی (Guide Line) برای 37 عملکرد پرکاربرد و یا بیماری شایع، ضرورت تجویز 8 آنتی بیوتیک نسل جدید با نظر متخصصین بیماری های عفونی " به منظور کاهش وقوع مقاومت های آنتی بیوتیکی و در عین حال کاهش هزینه های تحمیل شده به بیمار و نظام سلامت"، حرکت به سمت استقرار روش های پزشکی از راه دور (Telemedicine) از قبیل حذف کلیشه های سنتی رادیولوژی، ام آر آی و سی تی اسکن و ارائه جواب آزمایشات به صورت الکترونیکی و حذف چاپ کاغذی گزارشات، ارزیابی و محاسبه مدت زمان بستری بیمار در بخش های بیمارستانی و کاهش این زمان با اولویت بخشی به انجام خدمات پاراکلینیک بیماران بستری، الزام مامورین بیمه به حضور در روزهای تعطیل در بیمارستان، ابلاغ ضوابط علمی استفاده از تجهیزات چند بار مصرف (Reuse)، هدفمند سازی و ساماندهی برنامه های مقیمی و ماندگاری، برنامه ریزی به منظور اختصاص 10 درصد از ظرفیت تخت های بستری به خدمات هتلینگ ویژه و موظف نمودن بیمارستان ها به انعقاد قرار داد با بیمه های تکمیلی از جمله موادی است که در خردادماه سالجاری وارد فاز عملیاتی و اجرا شده است. پر واضح است که توفیق در اجرای این برنامه ها و برنامه های دیگری که درماه های آینده به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد بدون مشارکت آگاهانه تمامی همکاران محترم و اعضاء تیم درمان و به خصوص همکاران محترم پزشک حاصل نخواهد شد. بدون تردید ما قادریم تا به پشتوانه عظیم اعتقادی و ملّی خود، اینبار نیز از تهدیدات موجود، فرصت های بی نظیری را برای ارتقاء شاخص های مدیریتی و اقتصادی حوزه سلامت خلق نمائیم.

 

اگرچه تحولات نرم افزاری و بهبود فرایندهای مدیریتی فوق را می توان مهمترین جلوه مثبت عملکرد دانشگاه در ماهی که پشت سر گذاشتیم تلقی نمائیم امّا تلاش جمعی همکارانمان، تحولات سخت افزاری و نتایج عینی و ملموسی را نیز در حوزه سلامت استان به دنبال داشته است. در این راستا در ایام مبارک عید سعید فطر بخش ICU جدید بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) و بخش CCU بیمارستان علی ابن ابی طالب(ع) به طور اولیه مورد بهره برداری قرار گرفت. این دو بخش ویژه با صرف اعتباری بالغ بر 5 میلیارد تومان ساخته شده و تجهیز گردیده و به جرات می توان این دو بخش را از مجهزترین و استاندارد ترین بخش های مراقبت ویژه دانست که از لحاظ مواد ساختمانی و تجهیزات پزشکی در کشور کم نظیر و یا حتی بی نظیر است. این توفیق در راستای حرکت گسترده و وسیعی حاصل شد که با هدف تکمیل، تجهیز و تامین منابع انسانی طرح ها و پروژه های عمرانی نیمه تمام دانشگاه شروع شده است. در حال حاضر ساخت بیمارستان 200 تختخوابی سراوان به عنوان مهمترین نیاز و اولویت حوزه درمان توسط سازمان مجری (مسکن و شهرسازی) در حال اجراست و با توجه به نیاز مبرم مردم منطقه به فضای درمانی جدید، به محض تحویل پروژه از سوی سازمان مسکن و شهرسازی، عملیات تجهیز آن آغاز خواهد شد. پروژه مهم دیگر دانشگاه، بیمارستان عظیم 320 تختخوابی زاهدان است که خوشبختانه در 3 ماهه نخست سالجاری حداقل 8 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. طرح های اورژانس، بلوک زایمانی و مرکز غربالگری سرطان در بیمارستان رازی سراوان، بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) خاش، طرح بهسازی و توسعه اتاق های عمل در بیمارستان خاتم الانبیباء(ص) زاهدان، بخش اورژانس، مرکز غربالگری سرطان، بلوک زایمانی، بخش داخلی اعصاب(نورولوژی) و بخش های ICU و P.ICU در بیمارستان علی ابن ابی طالب(ع) و کلینیک ویژه سرپائی بیمارستان بهاران زاهدان نیز از دیگر طرح و پروژه های عمرانی و توسعه ای دانشگاه است که بر اساس یک برنامه مدون و جهادی و با هدف پیشگیری از اتلاف منابع و پرت هزینه ها با سرعت در حال تکمیل و یا تجهیز قرار دارد. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تمامی این طرح های نیمه تمام به ترتیب و حداکثر تا نیم سال دوم سالجاری در سرویس خدمت به هم استانی های عزیز قرار خواهد گرفت. 

 

در خردادماه سالجاری برنامه ریزی لازم جهت تمرکز برنامه ریزی شده در خرید اقلام داروئی و حرکت به سمت مدیریت منابع داروئی نیز آغاز شد و در نخستین گام بیش از 4 میلیارد تومان بدهی و هزینه خرید اقلام داروئی و تجهیزاتی از طریق اوراق قرضه اسلامی تامین و پرداخت گردید. اگرچه چالش ها و فرصت های این نوع از خرید در قالب یک برنامه مطالعاتی و کارشناسی در دست بررسی می باشد؛ امّا با این وجود پیش بینی می شود اجرای این برنامه، علاوه بر تسهیل دسترسی بیمارستان ها به اقلام داروئی مورد نیاز منجر به صرفه جوئی قابل توجه در هزینه های خرید دارو و تجهیزات پزشکی گردد. انعقاد تفاهم نامه همکاری با اداره کلّ استاندارد و حذف فعالیت های آزمایشگاهی موازی با هدف تسهیل در روند واردات و صادرات مواد غذائی و به ویژه برنج از گمرکات استان نیز از دیگر اقدامات ارزشمند در این حوزه بود که در راستای استقرار مبانی اقتصاد مقاومتی و ارتقاء رضایتمندی ارباب رجوع صورت گرفت. 

 

از ابتدای دوره جدید مدیریتی دانشگاه فعالیت های مرتبط با ارتقاء حوزه آموزش و پژوهش نیز با جدیّت استمرار داشته است که حرکت به سمت استقرار بسته های طرح تحول در آموزش، ایجاد زیرساخت های لازم برای استقرار برنامه دستیاری نورولوژی، توسعه و تجهیز دانشکده های تابعه، توسعه تجهیزاتی و فنی مرکز رشد فناوری و شروع تحوّل در امور رفاهی اعضاء محترم هیئت علمی از جمله مهمترین آنهاست. به عنوان مثال اعتبارات اختصاص یافته در 2 ماهه نخست سالجاری به دانشکده های تابعه معادل کلّ اعتبارت سال گذشته بوده است. همچنین در این مدت و در راستای دستیابی به اهداف جدید و کاربردی حوزه آموزش پزشکی و با توجه به ماموریت ها و وظائف جدید دانشگاه ها نشست های دوره ای با اعضاء محترم هیئت علمی شروع شده و سازوکارهای لازم برای برقراری ارتباط موثر با بدنه جامعه دانشجوئی نیز فراهم گردید. بر این اساس و با هدف تامین نیروی انسانی متخصص، متعهد، مسئولیت پذیر، آرمان گرا، واقع بین، کارآفرین، خلّاق و نقّادی که واقعیت های اجتماعی و مقتضیّات زمان و مکان را به خوبی درک می کند و با توجه به منابع موجود در فرایند برنامه ریزی مشارکت می ورزد یکی از مهمترین برنامه های اینجانب در تیر ماه سالجاری تشکیل جلسات مشورتی با دانشجویان است.

 

در پایان ضمن آرزوی توفیق برای تمامی دانشجویان، کارکنان، اعضاء هیئت علمی و مدیران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بار دیگر اعلام می نمایم استفاده از نظریات، پیشنهادات و ایده های ارزشمند شما عزیزان سرمایه گرانسنگی برای توسعه شاخص های علمی، آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی دانشگاه است و علاوه بر فراهم بودن ارتباط مستقیم با اینجانب از طریق حوزه ریاست دانشگاه، سامانه پیامکی واحد ارتباطات مردمی به شماره 3000123155 نیز آمادگی انتقال پیام های شما را دارد. 

 


 

دکتر سید محمد هاشمی شهری

 

رئیس دانشگاه


1397/04/03
١٨٥٦٠


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/04/04 7:36
0
2
سلام وخداقوت .جلسه مشورتی با دانشجویان مهر برگزار بشه خیلی بهتره چون دانشجویان امتحان دارند وبعدش هم تعدادشون به حداقل می رسه ولی تابستان را برای جلسات مشورتی با کارمندان اختصاص بدهید ومشکلات بیمارستانها را بدون حضور مدیران و رؤسا در جمع خصوصی بشنوید و بعد از بررسی دقیق که مطمئن شده باشید غرض ومرضی وجود ندارد اقدام کنید . برای جلوگیری از اتلاف منابع آب در فضاهای سبز نیز یک فکر جدی بکنید خواهشاً وهمچنین مصرف برق در کولرهای گازی که وحشتناک است در منطقه ما که کولرهای آبی با داشتن سایبان حصیری می تواند سرمایش مناسب ومتبوعی ایجاد نماید با مصرف حداقل آب وبرق استفاده از کولر گازی توجیه ندارد . با تشکر وآرزوی توفیقات روزافزون وتقدیر ویژه از انتشار پی نوشت خدمت که برای اولین بار در طول تأسیس دانشگاه باب آن باز شده است .
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

برپایی نمایشگاه دستاوردهای سازمان های مردم نهاد و کانون های خیریه فعال در عرصه سلامت به همت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دعوت از سهامداران تعاونی مسکن کارکنان دانشگاه جهت حضور در نخستین مجمع عمومی این تعاونی با هدف انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسی
آغاز پویش ملی "نه به مواد مخدر با نه به مواد دخانی" استان سيستان و بلوچستان با همراهی داوطلبانه فروشندگان مواد غذایی
آغاز ثبت نام انتخابات اعضای شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
افزوده شدن 110 هزار متر مربع به مجموع فضاهای بهداشتی، درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تکمیل پروژه های در دست اجرا
افتتاح همزمان 19 کانون سلامت محله در شهرستان خاش در سومین روز از هفته سلامت
رقابت 203 دانشجو در سه شهر زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در قالب المپیاد سلامت دانشجوئی
اتمام عملیات ساختمانی پایگاه اورژانس کوله سنگی زاهدان
راه اندازی کلینیک های سیار مشاوره و اطلاع رسانی HIV در دانشگاه سیستان و بلوچستان
جامعه و آینده سالم، مستلزم سرمایه گذاری سلامت دانش آموزان
استفاده 20هزار نفر از خدمات کلینیک دیابت بیمارستان بوعلی زاهدان در سالی که گذشت
قابل توجه متقاضیان آزمون المپیاد سلامت
عیادت از بیماران بستری در بیمارستان
آغاز طرح مداخله ای بهداشت حرفه ای و سلامت محیط کار اولین برنامه رسمی هفته سلامت سال 1398 در زاهدان
آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است
شرکت های تعاونی مسکن و مصرف کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ساماندهی می شود
تشریح جزئیات بیشتری از انجام عمل جراحی آندوسکوپیک سینوس در بیمارستان رازی سراوان
کاهش زایمانهای غیر بهداشتی، با انجام بیش از 1700 مورد زایمان طبیعی در تسهیلات زایمانی حضرت فاطمه زهرا(س)زاهدان
تا کنون هیچ بیمار مبتلا به تب دانگ در بیمارستان بوعلی زاهدان پذیرش نشده است
تکنیک پیشرفته آندوسکوپی سینوس ها برای اولین بار در شهرستان سروان انجام شد.

محتوای مرتبط